Mobil Uygulamala Esasları

Telefon uygulaması oluşturmak özellikle Angry Birds’de yaşanan patlamadan sonra insanların daha çok ilgi alanlarına girdi. Aklında bir fikri olup ve bunu nasıl uygulamaya dönüştüreceğini bilmeyenler için işte size 7 öneri… 

Bir uygulama ne kadar mal olur?

  • Uygulama dünyasına uzaksanız ve ilk defa böyle bir şey yapacaksanız, en basit uygulama en az 10.000$’a mal oluyor. Değişik ve kodlaması yüksek olan bir uygulama ise 20.000$ civarında.
  • Eğer temel tasarım yetenekleriniz yoksa, bunun için bir tasarımcı ve programcıya ihtiyacınız var. Bu sektörde çalışanlar, maalesef ucuza çalışmıyorlar. Kodlarla ilgilenecek olan programcıların ücreti de hayli dolgun. Programcınızı seçerken bu işte ne kadar kararlı olduğunuzu düşünün. Çünkü genellikle parayı kırmak isteyen programcılar tam zamanlı çalıştıklarından sizin işinize çok fazla zaman ayırmayabilirler. Bu nedenle geliştirilecek ve devamı olabilecek uygulamalar üzerinde çalışın. Programcının çalışması için uygulama içeriğinin farklı ve sürdürülebilir olması önemlidir.
  • Avukatla çalışmak istemiyorsanız, daha önce sizinkine benzer içerikte hazırlanmış bir uygulamanın sözleşmesinden yararlanabilirsiniz. Ya da daha önce bu işi yapmış birinden yardım alabilirsiniz.
  • Uygulama üzerinde birlikte çalıştığınız insanlara kendinizi daha iyi anlatabilmeniz için, onlarla daha fazla zaman geçirmeye çalışın.
  • Uygulamaya harcayacaklarınız dışında naktinizin de olması önemli. Apple geliştiricinin hesabında yıllık 100$ tutuyor. Bu rakamın uygulamanızı yayınlamanız için mutlaka elinizde olması gerekir.

Uygulamanızda ne kadar ücretlendirme yapabilirsiniz? 
Tavsiyemiz 1.99$ olan ücreti belirlemeniz. Yüksek kaliteli bir fiyat ama indirildikten sonra sizin cebinize daha fazla para kalır. Unutmayın, her indirmeden sonra paranın %30’u Apple’a gidiyor. Düşük ücretle bu işten para kazanmanız imkansız. 

Ne zaman ödeme alırsınız? 
Her ay bir kere Apple size para yollar. Bu da bir önceki ay geçtikten en fazla 45 gün sonra olur. Yani eğer uygulamanızı Ocak ayında yayınlarsanız, ödemenizi Mart ortası gibi alırsınız. Bu arada Apple aynı zamanda ödemelerini, uygulamanız en az 150$ kazanç elde etmişse yapar. 

Uygulamanın tanımını Itunes’da nasıl yaparsınız? 
Öncelikle en fazla hit alan uygulamalara bakın. Formatlarından esinlenin. İlk defa  bu işe giriştiyseniz, sizin işinize yarayacak tüm anahtar kelimeler ve ipuçları bu tanımlarda yer alır. Eğer onların işine yaradıysa, sizin de işinize yarayacaktır. 

En iyi beta test yolu nedir? 
Bunu en iyi arkadaşlarınızla deneyebilirsiniz. Iphone’lar dünyadaki en kolay aletler değil. Bizim tavsiyemiz  TestFlight kullanmanız. 

Uygulamanızı Itunes’da yayınladıktan sonra ne oluyor? 
Öncelikle Itunes uygulamanızı “Yeni Çıkanlar” kısmına eklediğinde inanılmaz yoğun bir indime akışı oluyor. “Yeni ve Dikkate Değer” bölümünde bu hız iki katına çıkar. “Popüler” kısmında ise oranı siz tahmin edebilirsiniz. 

Nelere dikkat edilmeli? 
Teknoloji yazarları, ne kadar az basını katarsanız o kadar iyi. Eğer bir sitenin veya yayının içeriklerini uygulamanıza dahil etmek istiyorsanız, patron dahil olmak üzere oradaki herkese  mail atmayın. Sadece kullanacağınız kategorinin yazarına uygulamanızın kodları ve tanıtımla birlikte mail atın. Küçük siteler, bu konuda büyüklerden daha sorumlular. 

Gazete veya teknoloji yazarlarına bu konuda taciz yapmayın, bir kere anlatın ve ilgilenmesi için bekleyin. 

Unutmadan, Youtube ve Vimeo reklamları da bu konuda işinize yarayabilir. Bunların dışında uygulamanızı Twitter ve Facebook üzerinden tanıtmayı da unutmayın.